Dávejte si pozor, kam zadáváte přihlašovací údaje, a také na podvodné telefonáty


Pozor! Znovu se množí podvody při přímých prodejích a nákupech na internetu. Jedná se zejména o koupi na základě inzerátů na serverech se zbožím z druhé ruky a na sociálních sítích. Podvodníci lákají na platbu předem, zajištění dopravy přes známé dopravce zásilek a další „výhody“. V odkazu na falešnou platební bránu po vás chtějí vyplnit citlivé údaje o platební kartě, případně přístupové údaje do online bankovnictví. Takto zneužité údaje vás mohou připravit o vaše úspory. 

Více o tomto typu podvodů na:  https://www.kybertest.cz/nejcastejsi-typy-podvodu/podvodne-platebni-brany

Dalším způsobem, jak z vás vylákat citlivé údaje a/nebo vás připravit o peníze, je telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce svou oběť vystrašit a zároveň vzbudit důvěru, že je tím, kdo vám pomůže. Pod falešnou záminkou vám zavolá (často v nezvyklý čas) a představí se jako pracovník banky, policista, lékař, technická podpora softwarové společnosti, investiční poradce nebo vaše blízká osoba. Zná vaše jméno, adresu nebo číslo bankovního účtu. Může volat z čísla podobného či stejného, jako má vaše banka, policie nebo příbuzný – podvodníci totiž umějí i napodobit různá telefonní čísla. Scénáře se mohou lišit – útočník po vás bude chtít vaše přihlašovací údaje, údaje z vaší platební karty či potvrzovacích SMS, případně umožnit vzdálený přístup k vašemu počítači. Závěr je ale stejný – nakonec vás připraví o vaše peníze, které pravděpodobně již nikdy neuvidíte.

Více o tomto typu podvodů na:  https://www.kybertest.cz/nejcastejsi-typy-podvodu/vishing-podvodne-telefonaty  

Máte-li podezření na zneužití svého internetového bankovnictví, můžete požádat o jeho blokaci telefonicky na klientské lince 800 700 800 (tuzemské hovory), +420 233 233 233 (pro hovory ze zahraničí) po – pá: 8.00 – 19.00.
Blokace také můžete provést opakovaným zadáním chybného hesla na přihlašovací stránce.


Další novinky