Bezpečnostní desatero

Pár tipů pro ještě větší bezpečnost

Na co si dát pozor

Plaťte jen z bezpečných zařízení a přes důvěryhodné sítě

Online platby provádějte jen ze zařízení, která znáte a víte, že jsou dobře zabezpečená. Neodkládejte aktualizace operačního systému, prohlížeče a bezpečnostních programů. Platby provádějte jen tehdy, pokud je váš přístroj připojen přes důvěryhodnou a bezpečnou síť (ne veřejné wi-fi).


Instalujte bezpečně

Na svůj přístroj instalujte pouze programy a aplikace z oficiálních zdrojů (v případě mobilů např. Google Play, App Store). Vyhněte se software staženému z veřejných úložišť.


Chraňte své přihlašovací údaje

Nikdy nikomu nesdělujte své přístupové údaje ani hesla. Přihlašovací údaje do online bankovnictví zadávejte pouze v oficiální aplikaci své banky. Pokud je přihlašovací formulář umístěn na jiném webu, jedná se o podvod.


Chraňte údaje své platební karty

PIN, CVV kód a hesla ke své kartě nikdy neposílejte e-mailem. Nevkládejte údaje své karty do pochybných platebních bran (zejména těch, které nepoužívají ochranu 3D Secure). Dejte pozor na online tržištích: kupující nemá důvod po vás žádat číslo karty, musí mu stačit číslo vašeho účtu.


Kontrolujte, co platíte a potvrzujete

Dvoufaktorové ověření internetových plateb vám umožňuje kontrolu, zda skutečně převádíte peníze na správný účet a ve správné výši. Před potvrzením si proto informaci o platbě pečlivě zkontrolujte a pokud údaje nesouhlasí, platbu odmítněte.


Váš PIN je jen váš

Svůj PIN nikomu nesdělujte ani si ho nikam nepište. A pokud si PIN přece jen chcete poznamenat, rozhodně ho nepište na kartu a neukládejte v její blízkosti (třeba v peněžence).


Silné heslo = dobré heslo

Vaše heslo má být neodhadnutelné. Zapomeňte na jména rodinných příslušníků, současné i dřívější adresy apod. Dobré heslo má být kombinací velkých a malých písmen, čísel a speciálních znaků (např. % ,?, !). Nepoužívejte stejné heslo pro více služeb.


Důvěřujte, ale prověřujte

Při nákupu v neznámých e-shopech si nejprve vyhledejte reference jiných kupujících (např. na Heureka.cz či Zbozi.cz). Zkontrolujte si, zda web obsahuje obchodní podmínky, které má povinnost uvádět. Pokud podmínky chybí, v e-shopu nenakupujte.


Věnujte pozornost zprávám z banky, kontrolujte svůj účet

Přijde-li vám žádost o schválení platby nebo informace o provedené platbě, o které nic nevíte, ihned volejte infolinku 800 700 800. Svůj souhlas s platbou udělujte až po důkladné kontrole. Kontrolujte pohyby na svém účtu a podezřelé transakce ihned hlaste bance.


Nestyďte se za své chyby

Každý může udělat chybu. Pokud jste zadali přihlašovací údaje svého bankovnictví nebo čísla z platební karty do nedůvěryhodného webu, ihned volejte infolinku 800 700 800. Včasnou blokací platebního prostředku můžeme vaše úspory zachránit.