Platby kartou v zahraničí

Plaťte v zahraničí bezpečně a bez zbytečných výdajů

Klíčové benefity

DCC blokace nad kartami

Platba v zahraničí rovnou v korunách

Služba DCC funguje tak, že při platbě kartou v cizině nabídne platební terminál kupujícímu možnost zaplatit rovnou v korunách. To může působit důvěryhodně, vždyť to i pocitově dává smysl. Je tady ale jeden velký háček – platba je následně provedena se směnným kurzem, který je pro platícího často značně nevýhodný.

Bankomaty v zahraničí

Podobně fungují i výběry z bankomatu. Po vložení karty se bankomat zeptá, zda chcete peníze zaúčtovat v českých korunách nebo lokální měně. Pokud zvolíte první možnost, jste opět v pasti služby DCC, která vás podle už zmíněného principu může připravit o nemalé peníze.

I v České republice některé společnosti podporují jako poskytovatelé terminálů obchodníky a lákají je na zisk z navýšení směnného kurzu – tedy na provizi, pokud službu DCC nabídnou.


Další možné blokace

Blokace magnetického proužku

Platební kartou můžete platit několika způsoby - bezkontaktně, pomocí čipu a v případě, že terminál ani jednu z předchozích možností neumí , tak i pomocí magnetického proužku (magnetic stripe), který je umístěn na boku platební karty.
Magnetický proužek dosahuje ve srovnání s čipem nižší míry zabezpečení. Případný útočník dokáže skrze skimingové zařízení zkopírovat informace na magnetickém proužku. Následně může dojít ke zneužití platební karty. Ke zneužití obvykle dochází v cizině. Stejně jako v případě blokace DCC máte možnost si v našem internetovém bankovnictví zablokovat platby pomocí magnetického proužku.

Blokace surcharge fee

Vedle blokace DCC můžete měnit i nastavení Surcharge fee, tedy paušálního poplatku za použití bankomatu. Zejména zahraniční provozovatelé některých bankomatů ho účtují těm, kteří nejsou jejich klienty. Opět nejde jen o pár drobných – výše poplatku se pohybuje v řádu desítek až stovek Kč.
Nastavení Surcharge fee je také snadné – v záložce Karty zvolíte možnost blokace výběru hotovosti z bankomatů takových poskytovatelů, kteří tento poplatek účtují. Autorizace probíhá stejně, tedy pomocí SMS nebo mobilní aplikace. Jakmile tuto možnost aktivujete, nebude mít možnost v cizině provést výběr z bankomatů, kterých se surcharge fee týká.

Jen tři kroky vás dělí od zvýšení zabezpečení karty

V internetovém bankovnictví vyberte kartu, pro kterou chcete DCC blokaci aktivovat.

Klikněte na Další možnosti a  vyberte možnost DCC a další funkce.

V posledním kroku si vyberete, kterou 
službu chcete aktivovat/deaktivovat.

Často kladené dotazy (FAQ)

Jak se vyhnout účtování poplatku za výběr?

Jednorázovému poplatku za výběr surcharge fee (nebo také access fee) se můžete vyhnout naši službou blokace tohoto poplatku nastavením karty ve vašem internetovém bankovnictví. Další možnost je využívat bankomaty označené „no fee“ či „free of charge“.  Bohužel většina bankomatů s tímto poplatkem se nachází na frekventovaných místech v turisticky atraktivních lokalitách, není nijak označena a žádný přehled zemí ani bankomatových sítí s těmito typy terminálů není k dispozici.

Jakým způsobem dochází ke zneužití magnetického proužku karty?

Skrze skimmovací zařízení nainstalované na bankomatu se podvodník dostává k informacím na magnetickém proužku. Zkopírované údaje jsou následně zneužity prostřednictvím vytvoření duplikátu platební karty, nejčastěji použité v cizině. Pachatel se tímto způsobem dostává k prostředkům na účtu klienta.

Mohu si magnetický proužek znovu aktivovat?

Ano, povolení využívání magnetického proužku je možné dle  potřeb blokovat a opět znovu aktivovat. Pokud se v zahraničí dostanete do situace, kdy nebude možné platit bezkontaktně ani pomocí čipu, máte možnost skrze internetové bankovnictví či mobilní aplikaci magnetický proužek opět povolit. Po jeho použití doporučujeme opět službu z bezpečnostních důvodů zablokovat.

Související produkty

Neo účet

Běžný účet, s nímž získáte vklady, výběry
i vedení účtu zdarma. Otevře vám také cestu do internetového bankovnictví Maxbanking,
v němž si můžete zřídit naše další produkty.
Neo lze sjednat také v EUR, USD, GBP a CHF.

Internetové bankovnictví

Jednoduchá a bezpečná správa vašich financí. V našem internetovém bankovnictví získáte kompletní přehled vašich účtů. A řadu produktů si můžete sjednat online.

Mobilní aplikace

Mobilní  aplikace slouží k autorizaci plateb pinem či pomocí biometrie, odesílání domácích plateb, generování QR kódů, správě karet a trvalých příkazů či zřizování nových produktů.

Dokumenty a formuláře


Formuláře a ostatní související dokumenty naleznete zde. Pomocí programu Adobe Reader lze všechny formuláře vyplnit, vytisknout i vyplněné uložit.